Szef
MSWiA Mariusz Kamiński oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali
rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia
kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Na mocy tego przepisu kwalifikacja w
roku 2020 r. zostaje zakończona w piątek (13 marca br.). Wszystkie
wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do
stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30
kwietnia br. tracą ważność.
Zakończenie
kwalifikacji wojskowej jest związane z ryzykiem zarażenia koronawirusem
powodującym chorobę COVID-19. Jest to działanie profilaktyczne,
zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.
Rozporządzenie
przewiduje, że dziś (13 marca br.) zakończą działanie powiatowe komisje
lekarskie kwalifikacji wojskowej na terenie całego kraju. Osoby, które otrzymały wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. NIE MAJĄ już tego obowiązku. Wezwania te tracą ważność.