Zmiany w obostrzeniach od 18 maja:
- otwarte zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i wszelkie tego typu zakłady. Działać muszą w odpowiednim rygorze sanitarnym. W salonach urody: obowiązek zasłaniania ust i nosa, jeśli zabieg na to pozwala; używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe; zapisy telefoniczne lub online;
- częściowo otwarte lokale gastronomiczne takie jak bary, kawiarnie, puby, restauracje. Mogą być otwarte również ogródki. Zachowany musi być reżim sanitarny. Obowiązywać będzie: limit 1 osoby na 4 m kw., dezynfekcja stolika po każdym kliencie, zachowanie 2 m odległości między stolikami, noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego;
- limit pasażerów w środkach transportu publicznego ulega zmianie: tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących lub tyle, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. W drugim przypadku połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna;
- możliwe zajęcia w szkołach policealnych;
- szersza możliwość uprawiania sportu na boiskach, orlikach, stadionach, skoczniach i torach. Maksymalnie 14 osób na obiekcie plus dwóch trenerów;
- mogą otwarte być pełnowymiarowe boiska piłkarskie. Maksymalnie 22 osoby plus czterech trenerów;
- będzie można korzystać z sal i hal sportowych. Do 300 mkw. - 12 osób plus trener; do 800 mkw. - 16 osób plus 2 trenerów; do 1000 mkw. - 24 osoby plus 2 trenerów; powyżej 1000 mkw. - 32 osoby plus 3 trenerów;
- możliwe zajęcia na uczelniach muzycznych i artystycznych;
- działać mogą schroniska młodzieżowe;
- zmiany w obiektach kultu religijnego - 1 osoba na 10 mkw.;
- mogą być prowadzone indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze.
Zmiany w obostrzeniach od 25 maja:
- w klasach I-III szkół podstawowych uruchomiona opieka nad dziećmi, nie będą to pełnoprawne zajęcia edukacyjne;
- możliwa konsultacja maturzystów i ósmoklasistów z nauczycielami w szkołach.
Zmiany w obostrzeniach od 1 czerwca
- wszyscy uczniowie mogą mieć konsultacje z nauczycielami w szkołach.
Obostrzenia, które nadal obowiązują:
- dystans społeczny - odległość 2 m między ludźmi w miejscach publicznych;
- zakrywanie nosa i ust;
- zasady sanitarne w miejscach gromadzenia się ludzi;
- kontrole na granicach przedłużone do 12 czerwca.
Więcej informacji na: www.gov.pl/web/koronawirus/3etap