30 września w Warszawie odbyła się finałowa gala Rankingu Samorządów 2019 organizowana przez redakcję dziennika „Rzeczpospolita”. To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego przedstawiono najlepsze miasta i gminy polskie pod względem trwałego i zrównoważonego rozwoju.

W tegorocznej edycji gmina Wisznia Mała osiągnęła wysoką 23. pozycję wśród 1548 gmin wiejskich! Jest to znaczące wyróżnienie potwierdzające konsekwentną, przemyślaną strategię rozwoju gminy. W naszym regionie żadna z gmin nie osiągnęła tak dobrego wyniku. Dla porównania gmina Kobierzyce w kategorii gmin wiejskich zajęła 64 pozycję, a gmina Zawonia 262. Natomiast pozostałe sąsiadujące z nami gminy w swoich kategoriach uplasowały się na następujących miejscach: gmina Długołęka 127 pozycja, gmina Oborniki Śl. 364, gmina Żmigród 350, gmina Trzebnica 564, gmina Prusice 673.

Ranking gazety „Rzeczpospolita” uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”. Ranking uwzględnia cztery kryteria: trwałość ekonomiczną, trwałość środowiskową, trwałość społeczną oraz jakość zarządzania i współpraca. Na ich podstawie Kapituła ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce i wyłania samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój.